KNX – komplexní řešení

Moderní technologie se neustále zdokonalují a stávají se nedílnou součástí našich životů. Elektronika nás obklopuje takřka všude a denně s ní pracujeme v automobilech, mobilních telefonech, televizorech, hodinkách atd. Je tedy zcela logické, že se tento progres promítá i do současné elektroinstalace. Na trhu se stále častěji objevují různé autonomní systémy, které nabízejí například ovládání chytrých žárovek, nebo žaluzií či ovládání topení nebo měření spotřeby elektrické energie. Tyto systémy jsou většinou cenově poměrně příznivé a pro běžné účely dostatečné.

Ale pojďme se podívat do budoucna. Bude nám to stačit i za deset nebo dvacet let? Bude ten výrobce ještě vůbec existovat? To je otázka, kterou bychom si při stavbě nového domu měli všichni klást. Nebylo by lepší se poohlédnout po něčem komplexnějším? Po něčem, kde máme možnost větší volby? Rozhodně ano, a to i za cenu, že si při realizaci sáhneme o něco hlouběji do kapsy.

Komplexní řešení nabízí systém KNX, který je schopen ovládat veškerou domácí technologii od osvětlení, přes topení a MaR až po vazby na zabezpečovací systém nebo AV techniku. Jednou z hlavních výhod tohoto systému je, že se nejedná o jednoho výrobce, pro kterého se rozhodnete a na kterého jste do budoucna vázáni a odkázáni. KNX je systém, je to protokol, pomocí kterého spolu komunikují různé přístroje od různých výrobců. Můžete si vybrat například designové ovladače do obytných částí domu od úplně jiného výrobce než do technických místností. Stejně tak přístroje v rozvaděčích (které ovládají koncové prvky) je možné kombinovat dle potřeby a aplikace pro mobilní telefony, pomocí které budete mít možnost dům ovládat, zase od úplně někoho jiného. Systém KNX disponuje i řadou různých rozhraní, které ho spojují s různými zařízeními (například DALI, MODBUS, MP BUS, BACNET atd) a díky nimž je možné v jedné aplikaci ovládat jak klasickou domácí elektroinstalaci (světla, zásuvky, žaluzie atd), tak i zobrazovat údaje například z tepelného čerpadla, plynového kotle nebo rekuperační jednotky.

Systém KNX navíc komunikuje po různých typech médií. Tam, kde si nevystačíme s TP (twisted pair), což je kroucená dvoulinka o průřezu vodičů 2×08 mm , můžeme použít IP protokol nebo v případě potřeby RF (bezdrátový přenos).

Systém KNX patří bezesporu mezi ty cenově náročnější, ale za to nám nabízí otevřená vrátka (nebo spíše otevřenou bránu) do budoucna a zaručenou kvalitu a funkčnost. A dům opravdu nikdo z nás nestaví na pár let, takže dobře zvažte jaký systém, a kým si ho do domu necháte zabudovat. Budete ho denně používat, ušetří Vám spoustu času, usnadní život a pomůže snížit náklady na energie. Ale při špatné volbě, také může přidělat pár vrásek a můžete získat dojem vyhozených peněz.

Více informací o KNX, aktuální seznam výrobců a další zajímavosti najdete přímo na stránkách asociace www.knx.org